Визначні пам’ятки Вінниччини

Оцініть матеріал!
(6 голосів)

Жвавий інтерес до об’єктів історії, природи і культури спонукав провідних фахівців Вінницького обласного краєзнавчого музею до створення у 2010 р. виставки «Визначні пам’ятки Вінниччини», що яскраво висвітлила пізнавальні й туристичні принади пам’яток Вінниччини, які розповідають про славне історичне минуле краю, дивують перлинами її неповторної природи.

Виставка складається з таких розділів:

«Чарівні куточки природи». Цей розділ розповідає про природничі «перлинки» Вінниччини – ботанічні, загальнозоологічні та ландшафтні заказники, геологічні та ботанічні пам’ятки, «зоряну рану» – Іллінецьку астроблему. Крім цікавої та пізнавальної інформації про мальовничі куточки Подільської природи, глядач може дізнатися про мешканців лісів та водоймищ, особливості клімату та ландшафту, лікарські рослини тощо.

«Свідки сивої давнини». В Україні та Європі Вінниччина відома надзвичайним багатством археологічних пам’яток. На державному обліку в області перебуває близько 1 700 пам’яток археології, з них 19 — національного значення. У цій частині йдеться про палеолітичну стоянку (40-10 тис. років тому) поблизу с. Нагоряни Могилів-Подільського району, пам’ятки трипільської культури (ІV-ІІІ тис. до н. е.), курганний могильник (ХІV–ІХ ст. до н. е.) біля с. Гордіївка Тростянецький району, кургани скіфського часу (IV–III ст. до н. е.), городища скіфів (VII–III ст. до н. е.), сарматські старожитності І ст. н. е., скельний храм з рельєфом в с. Буша Ямпільского району, слов’янські городища (Х–ХІ ст.). Крім цього, розповідається про побут, звичаї, релігійні уявлення найдавніших мешканців Східного Поділля.

«Уклін козацькій славі». В історії України XVI–XVIІ ст. важливе місце належить козацтву. Східне Поділля нерозривно пов’язане з ним. Саме тут формувалися перші козацькі ватаги, широко розгортався повстанський рух. В розділі йдеться про події 1648-1676 рр. на території краю – перемогу Максима Кривоноса під Махнівкою (1648), загибель Данила Нечая (1651), бій Івана Богуна під Вінницею (1651), перемогу на Батозькому полі (1652), оборону Буші (1654), про фортеці у Бару та Озаринцях, козацьких та гайдамацьких ватажків.

«Перлини сакральної архітектури». Тривале співіснування різних конфесій залишило на Вінниччині три основні види культових споруд — православні, католицькі та юдейські. Тому цей розділ знайомить з історією створення, розповідає про особливості архітектури та оздоблення православних (дерев’яних й мурованих) та католицьких храмів і монастирів, юдейських молитовних домів, церков старообрядницьких громад. Серед них Михайлівська церква смт Дашів Іллінецького району, Преображенська церква с. Поличинці Козятинського району, Лядовський скельний монастир Могилів-Подільського району, Успенський собор Гранівського монастиря с. Тишківська Слобода Гайсинського району, костьол Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії с. Мурафа Шаргородського району, костьол Потоцьких у Печері, синагога в м. Шаргород та багато інших.

«Відлуння величі садиб Поділля». У старовинних садибах Вінниччини природа, історія, мистецтво створюють цілісний світ. Значні маєтки нерідко пишалися палацами і парками, цінними зібраннями картин і скульптур, бібліотеками, театрами та оркестрами. Нажаль, не всі палацово-паркові комплекси Вінниччини збереглися до нашого часу в належному стані. Цей блок охоплює історію створення, архітектурний опис, цікаві розповіді про господарів, мешканців і гостей Подільських маєтностей, а серед них були відомі історичні діячі й митці. Зацікавлений глядач здійснить «подорож» до найдавнішого парку на території області в с. Печера Тульчинського району, палацу і парку Ґрохольських в м. Вінниця, палацу і парку Комарів смт Муровані Курилівці, палацу с. Нападівка Липовецького району, палацу і парку Вітославських-Львових с. Чернятин Жмеринського району та ще десятками палацових комплексів, в яких мешкали родини Жевуських, Потоцьких, Бжозовських, Собанських, Чарномських, Ярошинських…

«Час бурхливих змін». В цьому розділі виставки розповідається про пам’ятки та події одного з найскладніших періодів в історії України – 1917-1920 рр. Одним із центрів революційних подій стало Поділля. Тут впродовж 1917–1920-х рр. неодноразово змінювалася влада, перебували урядові структури УНР, діяли регулярні війська та повстанці, гриміли криваві бої. Вміщено підрозділи, в яких йдеться про «Білу залу», Мури, готель «Савой» у м. Вінниця, пам’ятки, пов’язані з іменами М. Грушевського, Я. Гандзюка, Д. Марковича тощо.

«Навічно в пам’яті народній». В цій частині ми згадуємо Велику Вітчизняну війну — бойову звитягу фронтовиків, партизанів і підпільників, жахи окупації та мужній опір, героїчну працю в тилу і після визволення задля остаточної перемоги.

Розділ виставки містить такі підрозділи: фашистська навала, укріпрайони, оборона області, підпільний і партизанський рух, визволення й розповідає про лихоліття війни та про пам’ятки, які залишилися сумними свідченнями втрат та героїзму на вінницькій землі.

Пересувна виставка створена на 18 стендах розміром 1,5 х 1,0 м (повнокольоровий друк) з металевими підставками. Дізнатись додаткову інформацію та замовити виставку ви можете за тел. 67-20-93.

Прочитано 10520 раз(и)

Сім чудес Вінниччинидруковане видання - альбом

Музей пропонує репрезентаційне видання - альбом «Сім чудес Вінниччини», в якому міститься повний опис і чудові фотографії визначних місць Вінниччини.

Детальніше...

Календар подій

Перегляньте наш календар всіх виставок і інших масових заходів, які будуть відбуватися протягом року у нашому музеї

Перейти до календаря...

Що пропонує музей

  • Зали експозиції +

    Експозиція музею складається з 16 залів Детальніше
  • Стаціонарні виставки +

    Музей має три виставкові зали Детальніше
  • Пересувні виставки +

    Створено 11 пересувних виставок з історії краю від найдавніших часів до сьогодення Детальніше
  • Колекції музею +

    Славиться музей своїми унікальними колекціями Детальніше
  • 1