Булава гетьманська – родинна реліквія Замойських

Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

ХVІІІ – початок ХІХ ст. Срібло. Польща

У музейній колекції срібних речей ХVІІІ – початку ХХ ст. особливе місце посідає срібна парадна булава, яка, ймовірно, була замовлена нащадками політичного діяча Речі Посполитої ХVІ ст. Яна Замойського на згадку про видатного пращура.

Булава має тріумфальний, офіційний характер і вражає своєю досконалістю. На жаль, ім’я майстра невідоме, так як на булаві він не залишив ніяких позначок чи тавра.

Куля булави зварена з двох півкуль, палиця теж має шов. У центрі булави викарбувана сцена взяття в полон Замойським австрійського ерцгерцога Максимиліана – претендента на престол Речі Посполитої. У 1588 р. Максимиліан був вщент розбитий Замойським під стінами Кракова та при Бичині в Сілезії і здався у полон, в наступному році був звільнений, коли відмовився від претензій на владу. По боках розташовані чотири картуші з медальйонами всередині, на одному з них викарбувано: IOANI ZAMOYSKI – Ян Замойський.

Вісім медальйонів прикрашають палицю булави, між ними – пишний рослинний орнамент, характерний для срібних речей початку ХІХ ст., де домінують нові форми класицизму.

img1.jpg
img2.jpg
img3.jpg
Ян Замойський. Художник невідомий. Кінець XVI ст. З колекції музею-заповідника «Олеський замок»
img6.jpg
Залишки ренесансного палацового будинку Яна Замойського в Шаргородському замку. Близько 1900 р.
img4.jpg
Костьол св. Флоріана, 1595 р., м. Шаргород
previous arrow
next arrow
PlayPause

Два медальйони палиці – це портрети Яна Замойського і Сигізмунда ІІІ (король Речі Посполитої 1587–1632). Один медальйон прикрашений монограмою короля Сигізмунда: S – Сигізмунд, R – король. Решта медальйонів – це сюжетні композиції, які відтворюють життя Яна Замойського.

ЯН ЗАМОЙСЬКИЙ (1542–1605) – державний діяч, оратор, меценат. Коронний підканцлер (1576) і канцлер, великий коронний гетьман (1581; уперше в історії Речі Посполитої пожиттєво).

Освіту здобував у Парижі, Страсбурзі, Падуї: вивчав латину і юриспруденцію. Крім політичної діяльності багато уваги і старань доклав до розвитку мистецтва.

Його ім’я тісно пов’язане з нашою територією. Об’єднавши свої подільські маєтності, які в той час були майже пустками, Замойський узявся до їх колонізації, зокрема заснував місто та замок, яке мало служити важливим оборонним пунктом Речі Посполитої. Будівництво замку (у вигляді п’ятикутника, з наріжними баштами) розпочато у 1585 р. Новозбудоване місто, назване власником на честь свого славетного предка Флоріана Сариуша (Шариуша) Шаргородом, уже 1588 р. отримало маґдебурзьке право. У 1595 р. Ян Замойський фундував там костьол св. Флоріана. За його дозволом у Шаргороді оселилися євреї, які збудували там синагогу.

Його син Томаш у 1618 р. став воєводою Подільським.