Пам’ятки Браїлова

Браїлів – одне з найдавніших поселень на Поділлі, історія якого сягає XV ст. Містечко зачаровує красою пам’яток архітектури. Далеко за межами області відомий Свято-Троїцький жіночий монастир (1767–1778). Первісно це був католицький монастир трінітаріїв, закладений Францішеком Потоцьким. Внутрішні розписи, виконані австрійським художником-монахом Йосипом Прагтлем, на жаль, не збереглися.

Після польського повстання 1830–1831 рр. обитель передали православним й згодом, у 1845 р., сюди перевели з Вінниці жіночий монастир. До комплексу входять собор св. Трійці з келіями, церква св. Миколи Чудотворця, нижній храм преп. Антонія і Феодосія Києво-Печерських, двоярусна дзвіниця.

Самою високою будівлею старого Браїлова залишається католицький храм св. Трійці, побудований у 1879 р. на місці дерев’яного замку ХV–ХVІІ ст. та декорований у стилі ампір. Модерн неомавританського і неготичного спрямування втілений у браїлівській синагозі поч. ХХ ст.

У 2008 р. в приміщенні Браїлівської школи відкрито Літературно-меморіальний музей Володимира Забаштанського – українського поета, перекладача, громадського діяча, Лауреата Державної премії України імені Тараса Шевченка.

Браїлів музичний

Біля річки Рів, навпроти Браїлівського Свято-Троїцького монастиря, височіє палац з парком. У 1868 році маєток Браїлів придбав імперський залізничний магнат Карл фон Мекк. Невдовзі тут зведено палац. На запрошення Надії Філаретівни фон Мекк у Браїлові впродовж 1878–1880 рр. 5 разів гостював композитор Петро Чайковський. Тут ним була створена перша оркестрова сюїта, завершена оркестровка опери «Орлеанська діва», написано 14 романсів, містечку композитор присвятив п’єсу для скрипки та фортепіано «Спомин про дороге місце».

З 1979 р. у палаці діє Меморіальний музей Петра Ілліча Чайковського і Надії Філаретівни фон Мекк, первісно на громадських засадах, а з 1991 р. як державний. Експозиція висвітлювала переважно перебування Петра Чайковського у Браїлові.

У містечку народилися відомі діячі музичної культури. Зокрема, диригент Микола Малько (1883, Браїлів – 1961, Сідней). Дебютував у 1909 р. асистентом диригента балету в Маріїнському театрі, з 1916 р. – головний диригент. У 1929 р. залишив СРСР, працював як запрошений диригент у Відні, Празі, Копенгагені, Лондоні та інших містах. 1940 р. оселився в Чикаго, де керував різними колективами і викладав у коледжі Міллс в Каліфорнії. З 1957 р. диригував симфонічним оркестром Сіднея.

У Браїлові народився Віктор Цукерман (1903–1988) – музикознавець і педагог, доктор мистецтвознавства.

Продовжувачем музичних традицій став колектив духових інструментів на чолі з керівником Віталієм Тодосюком. Браїлівчани влаштували гастрольний тур областю та зібрати і передали на потреби ЗСУ 867 тис. грн.

Нині Меморіальний музей Петра Ілліча Чайковського і Надії Філаретівни фон Мекк закрито на реекспозицію: музейники розпочали підготовку нової концепції та тематико-експозиційного плану майбутньої експозиції.

Для відвідувачів

Музей П.І. Чайковського і Н. Ф. фон Мекк

закрито на реекспозицію

Адреса музею:
вул. Чайковського, 13, смт Браїлів
Жмеринського району Вінницької області

Телефон для довідок:
097 398 65 32
Тодосюк Наталія Олександрівна

Електронна пошта:
сhaimekk@ukr.net
museumk@i.ua

Доступність

для маломобільних груп населення

Вінницький обласний краєзнавчий музей
Доступний частково (вестибюль, 1,2,3,4 зали). При проведенні реконструкції та реставрації вимоги доступності будуть враховані


Відокремлений підрозділ «Історико-меморіальний комплекс пам’яті жертв нацизму» ВОКМ
Доступний повністю (наявні пандуси, експозиція на 1 поверсі)


Відокремлений підрозділ «Музей композитора М. Д. Леонтовича» ВОКМ
Доступний повністю (наявні пандуси, експозиція на 1 поверсі)


Відокремлений підрозділ «Музей Батозької битви» ВОКМ
Недоступний (експозиція на 2 поверсі орендованого приміщення)


Відокремлений підрозділ «Вороновицький музей історії авіації та космонавтики» ВОКМ
Недоступний (експозиція на 2 поверсі пам’ятки архітектури національного значення)


Відокремлений підрозділ «Музей Великого Українця Михайла Грушевського» ВОКМ
Доступний повністю (експозиція на 1 поверсі, доступ безперешкодний)