Калейдоскоп музейних виставок і заходів

Зміст статті

Калейдоскоп музейних виставок і заходів

Музей – своєрідний храм спогадів, який дає можливість вдихнути аромат старовини, торкнутись предметів, якими користувались наші пращури, відчути атмосферу далеких історичних подій і прослідкувати їх вплив на сьогодення. Саме у музейних стінах, немов у мушлі, зберігаються перлини природи, історії, культури. Схиліться до цієї мушлі і слухайте щирі розповіді мудрого скарбничого людської пам’яті – музею...

Відвідувач музею – не лише пасивний споглядач. Завдяки новим інтерактивним формам роботи, які впроваджують музейні працівники, ви маєте можливість віртуально подорожувати у часі та просторі. Переходячи з одного музейного залу до іншого – гортати сторінки історії, беручи участь у музейних заходах – занурюватись у коловерть яскравих подій, які вирували сотні років тому.

Музей гостинно відчиняє двері для дорослих і дітей, захоплюючи перших цінністю музейних раритетів, других – чарівністю і таємничістю світу старовини. Виставкова діяльність Вінницького обласного краєзнавчого музею зацікавлює значне коло відвідувачів і з кожним роком набуває більш широкого масштабу, стає джерелом поповнення фондів музею творами художників і майстрів народного мистецтва Вінниччини.

У краєзнавчому музеї – три зали, де проходять виставки різноманітні за характером, але мета кожної з них – всебічно представити історію та мистецтво нашого краю.

Співпраця з митцями, колекціонерами, творчими спілками

Художній компонент у розкритті історичної тематики надає яскравий емоційний акцент, включає момент співпереживання, дає можливість творчій особистості висловити свою громадську позицію. Недарма співпраця Вінницького обласного краєзнавчого музею з творчими спілками набуває постійного характеру.

Подією у культурному житті стають історико-мистецькі проекти, що проводяться спільно з Вінницькою обласною організацією Національної спілки художників України, присвячені визначним датам історії краю – «Вінницькі Мури – погляд крізь віки» (2010) – до 400-ої річниці найдавнішої пам’ятки архітектури Вінниці та «Тарасові шляхи Вінниччини» (2013) – до 200-річчя з дня народження Великого Кобзаря.

Виставкова діяльність Вінницького обласного краєзнавчого музею дає можливість ближче познайомитись з відомими митцями і відкриває нові імена. Тільки за п'ять останніх років у музеї відбулося більше п’ятдесяти персональних виставок митців Вінниччини – фотохудожників, членів Національної спілки художників України, Національної спілки народних майстрів України, відомих художників і тих, хто лише починає свій творчий шлях. Музей з готовністю приймає виставки митців, які долучилися до загальносвітового процесу пошуку новітніх візуальних форм творчості (з Олександром Нікітюком та «Лабораторією актуальної творчості» вже здійснено кілька цікавих заходів на теренах contemporary-art).

У музеї відбулася низка виставок, які стали підтвердженням плідності співпраці музею з обласним центром народної творчості, лабораторією етнології Вінницького державного педагогічного університету ім. М. М. Коцюбинського, колекціонерами і краєзнавцями у дослідженні різних напрямків традиційного мистецтва, як от народного одягу, ткацтва, народної ляльки, подільської ікони, народного малярства.

Результатом співпраці музею та генерального консульства Польщі з метою популяризації історії та мистецтва регіонів стали: фотовиставка Малгожати і Єжи Карнасевичів «Польща і поляки на рубежі віків» (2010), виставки графіки Анджея Сломського, консула Польщі в Україні (2010), «Іґнаци Падеревський: піаніст, композитор, громадський діяч» (2011), «Курпє» (2013).

Залишили яскраві враження виставка карт XVI -XVIII ст., що належать до приватних збірок сучасних київських колекціонерів «Terra Ucraina» та виставка українського іконопису з колекції Ольги Богомолець (м. Київ) «Вікна в позапростір» у рамках проекту «Музей і колекціонери» (2009).

Серед митців нашої області є майстри, які зробили у стінах музею вже не одну виставку – Володимир Козюк, який презентував свій доробок на теренах живопису і фотографії, колекції етнографії та сакрального мистецтва Поділля. Частина предметів передана меценатом до фондів музею. Спільним масштабним проектом став міжрегіональний конкурс-фестиваль «Історія Поділля у старій світлині» (2010).

Тісна дружба поєднує краєзнавчий музей з управлінням архітектури та містобудуванням облдержадміністрації, свідченнями чого є обласна архітектурна виставка «На рубежі знаменних дат» (2008), виставка-інсталяція «Григорій Артинов: діалог епох» (2009), щорічні обласні семінари «Дні архітектурної науки пам’яті Антонія Крейчі» та інші події.

Постійною є співпраця музею з народними майстрами – щорічно проводяться виставки гончарства, різьби по дереву, писанкарства, флористики. Знаковою для нашого краю є виставка лауреата державної премії ім. Т. Шевченка Віктора Наконечного (2009) – першого у започаткованій нещодавно номінації «народне мистецтво». Надзвичайно резонансною стала виставка писанок «Великоднє диво» (2012) – спільний проект музею та майстрів писанкарства Вінниччини.

З-поміж традиційних музейних проектів слід назвати регулярні звітні виставки фотопленеру «Поділля», заснованого Вінницькою обласною організацією Національної спілки фотохудожників України у 2006 р., що відбувався у мальовничих куточках Вінниччини за участю відомих українських майстрів фотографії.

Робота музею з молоддю

Це один з провідних напрямів виставкової політики музею, який не тільки відображає сучасний стан мистецького життя регіону, але й пророкує його майбутнє. З 2009 р. успішно реалізується виставковий проект «Молоді митці Вінниччини» – це і персональні виставки юних митців області, і презентації центрів дитячої творчості. Юні таланти Вінниччини завжди бажані гості музею. Музеєм започатковані масштабні мистецькі проекти, які розраховані на багаторічне існування: Вінницька бієнале художнього текстилю юних авторів «Світ у клаптику», яка проходить з 2006 р. та щорічно привертає все більше учасників з інших міст України, Молодіжна бієнале традиційних українських ремесел (з 2009 р.).

З 2008 р. спільно з Вінницьким обласним центром технічної творчості учнівської молоді у виставкових залах музею відбуваються виставки «Наш пошук і творчість тобі, – Україно!», робіт гуртківців початкового технічного моделювання та виставка декоративно-ужиткового мистецтва «Знай і люби свій край».

Разом з Вінницьким обласним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді щороку на базі музею організовуються виставки-фестивалі творчості і талантів дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Повір у себе».

Вже шість років поспіль в рамках проекту «Збережи ялинку» проходить виставка-конкурс новорічних композицій «Зимова феєрія», яка є спільним проектом музею та департаменту освіти Вінницької міської ради. Щорічно неперевершений новорічний настрій створюють більше 200 робіт вихованців дошкільних навчальних закладів та учнів шкіл міста, виготовлених у найрізноманітніших техніках.

Для дітей, студентської молоді, не байдужих до природи, історії та етнографії рідного краю, у музеї створено клуби «Кліо», «Мокоша», «Музейний знайко» тощо. Під час клубних та тематичних зустрічей, музейних заходів можна не тільки почути цікаві розповіді досвідчених фахівців, але й, на відміну від екскурсій, торкнутись старовинних предметів і власноруч відчути історію; взяти участь у традиційних українських святах – Андріївські вечорниці, Святого Миколая, Різдва Христового, Теплого Олекси, Івана Купайла тощо. Діти опановують майстерність вишивки і виготовлення ляльок-мотанок, навчаються розписувати великодні писанки та готувати паску за двохсотрічним рецептом, милуються старовинними подільськими народними костюмами.

Патріотичному вихованню підростаючого покоління сприяють заходи до річниць звільнення України та Вінницької області від німецько-фашистських загарбників, Великої Перемоги, річниць виведення радянських військ з Республіки Афганістан, Дня Українського козацтва. Щороку до річниць Чорнобильської трагедії відбуваються заходи за участі учнів, студентів та вінничан – ліквідаторів аварії на ЧАЕС.

Що пропонує музей

 • Зали експозиції +

  Експозиція музею складається з 16 залів Детальніше
 • Стаціонарні виставки +

  Музей має три виставкові зали Детальніше
 • Пересувні виставки +

  Створено 11 пересувних виставок з історії краю від найдавніших часів до сьогодення Детальніше
 • Колекції музею +

  Славиться музей своїми унікальними колекціями Детальніше
 • 1

Анонси подій


Початок події: 13.07.2024
   Еней: невідзнятий кадр

Початок події: 13.07.2024
   Микола Битинський