Зміст статті

Сестринівка, мальовниче село на Вінниччині, було особливим місцем духовної сили для першого лідера незалежної України Михайла Грушевського. Тут народилася і виросла його мати Глафіра Захарівна, у Сестринівці 17-річною вийшла заміж за професора Київської духовної семінарії 30-річного Сергія Грушевського.

У цьому ж селі провів своє життя батько Глафіри — місцевий священник Захарій Оппоков. Саме дід благословив свого любимого онука Михайла на навчання у Києві в університеті Святого Володимира.

У дитячі роки Михайло Грушевський неодноразово приїздив до Сестринівки, сюди він приїжджав і під час канікул в університеті. Михайло Сергійович надзвичайно тепло згадував ці подорожі у своїх «Споминах»:

«Але 1873 р., користаючи з можливості взяти двомісячну відпустку, батько повіз нас усіх до діда, до Сестринівки. Враження сеї великої подорожі покрилося враженнями пізніших аналогічних поїздок, і мало деталей зосталось з неї в моїй пам’яті. Але вони були незвичайно сильні, яскраві. Українське село, ліси, води, український народ, українська мова – все се ввірвалося в мою душу як якийсь інший, найкращий світ, до котрого я потім міг тільки душею і мрією тягнутися, відраховуючи місяць за місяцем ті три роки, коли батьки мої могли повторити сю подорож».

«…і коли я все-таки любив Сестринівку незвичайно, страшенно мріяв про неї й линув душею до неї цілими десятиліттями мого життя, то се було тому, що як-не-як се був властиво одинокий пункт, де я міг зв’язуватись з українською стихією, дотикатися до української землі, до її природи, до її культури – не вважаючи на всі дефекти тих форм, в котрих виступала ся стихія…»

«Життя в Сестринівці було для мене одним неустанним святом, де не можна було встигнути використати всіх утіх і приємностей, які розгорталися ним, і тільки з страхом зоставалося рахувати тижні й дні, які зоставалися до кінця сього свята...»

img01.jpg
Глафіра Захарівна – мати Михайла Грушевського. Київ, 1870-ті рр.
img02.jpg
Михайло Грушевський у день вступу до гімназії. Тифліс, 1880 р.
img03.jpg
Сергій Федорович та Глафіра Захаріївна Грушевські з дітьми Захаром, Ганною, Федором та Михайлом. Ставрополь, близько 1876 р.
previous arrow
next arrow

Для відвідувачів

МУЗЕЙ МИХАЙЛА ГРУШЕВСЬКОГО

Адреса музею:
вул. Грушевського, 34, с. Сестринівка
Хмільницького району Вінницької області

Час роботи:
Чекаємо на Вас щоденно, крім понеділка
з 10:00 до 17:30

Телефон для довідок:
096 212-0526

Електронна пошта: museumk@i.ua

Вартість вхідних квитків
для дітей та студентів — 5 грн
для дорослих — 10 грн

Екскурсійне обслуговування
для дітей та студентів — 20 грн
для дорослих — 50 грн

Наш Твіттер