Мури – унікальна пам’ятка історії та архітектури XVII – початку ХХ ст. у Вінниці. Нині цим найменням охоплюють споруди двох давніх католицьких монастирських комплексів – єзуїтського і домініканського, розташованих у чотирикутнику, утвореному між сучасними вулицями Соборною, Мурів, Монастирською та Шолом Алейхема.
Місто Вінниця, яке з кінця ХVІ ст. було столицею Брацлавського воєводства, привернуло до себе увагу аж трьох чернечих орденів. На початку ХVІІ ст. у Вінниці з’явилися єзуїти, за ними через кільканадцять років – домініканці, а в 1745 р. – капуцини. У такій же послідовності вони позбулися своїх вінницьких домів. По різному складалася доля залишених ченцями монастирів. Домініканський передали православному духовенству, капуцинський утримувався католицькою церквою як парафіяльний храм. Натомість у поєзуїтських будівлях побувало чимало пожильців…, сьогодні ж в історичних стінах сусідять Державний архів Вінницької області (з 1920 р.), обласні музеї – краєзнавчий (з 1929 р.) і художній (з 1987 р.), технічний ліцей (з 1993 р.).
Екскурсія складається з двох частин. На першій матимете можливість прогулятися вулицями Вінниці, почути захопливі розповіді гіда про становлення осель католицьких орденів та їх фундаторів, дізнатися про багатовікову історію та архітектурні особливості величних споруд, «познайомитись» з їх мешканцями… Візуалізувати події допоможуть унікальні світлини.
img01.jpg
Мури – історичне серце Вінниці
img02.jpg
Загальний вигляд єзуїтського комплексу у Вінниці станом на середину XVIII ст. Гіпотетична графічна реконструкція проф. Петра Ричкова
img03.jpg
Поєзуїтські Мури. Літографія за малюнком Н. Орди, 1870-ті рр.
img04.jpg
Поєзуїтські Мури. Дереворит А. Хороманського, 1880 р.
img05.jpg
Нове гімназичне приміщення в Мурах. Поштова листівка, близько 1914 р.
img06.jpg
img07.jpg
img08.jpg
img09.jpg
img10.jpg
img11.jpg
img12.jpg
Археологічні дослідження на території колишнього Домініканського монастиря, 2014 р.
img13.jpg
Археологічні дослідження на території колишнього Домініканського монастиря, 2023 р.
img14.jpg
Вогнетривка цеглина поч. ХХ ст., знайдена на території колишнього Домініканського монастиря 15. Бронзовий канделябр ХVІ ст., знайдений на території колишнього Домініканського монастиря
img15.jpg
img19.jpg
Експозиція Вінницького обласного краєзнавчого музею, будівля якого була частиною осідку єзуїтів.
img16.jpg
Кахля кін. ХVІ – поч. ХVІІ ст., знайдена на території колишнього Домініканського монастиря
img17.jpg
Люльки «носогрійки» ХVІІ – ХІХ ст., знайдені на території колишнього Домініканського монастиря
img18.jpg
Експозиція Вінницького обласного краєзнавчого музею, будівля якого була частиною осідку єзуїтів.
img20.jpg
Експозиція Вінницького обласного краєзнавчого музею, будівля якого була частиною осідку єзуїтів.
Друга частина приведе до Вінницького обласного краєзнавчого музею, давня частина будівлі якого слугувала шляхетським конвіктом (гуртожитком) для учнів Вінницького єзуїтського колегіуму. Тут ви зазирнете у таємничі музейні підземелля та побачите знахідки, виявлені на території колишнього Домініканського монастиря в ході археологічних досліджень 2013–2017 рр. експедицією Інститут археології НАН України (керівник – кандидат історичних наук Лариса Виногродська) та Археологічною експедицією Вінницького обласного краєзнавчого музею у 2023 р. (керівник – кандидат історичних наук Ольга Манігда).
Екскурсія проводиться за попереднім замовленням або в рамках програми «Заходи вихідного дня» (анонс та реєстрація відбуваються на нашій сторінці у Facebook та Іnstagram).
Додаткова інформація та замовлення за тел. 068-725-49-57.