В урочистому відкритті конференції взяли участь перший заступник голови обласної Ради Людмила Щербаківська, перший заступник начальника управління з питань внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю Вінницької обласної державної адміністрації Володимир Лазаренко.
У заході взяли участь близько 40 науковців з м. Києва, м. Хмельницького, м. Вінниці та Вінницької області. Поряд із доповідями іменитих науковців, пролунали виступи початківців на теренах історичних досліджень, а саме учнів гімназії НПУ ім. М. П. Драгоманова. Тематика доповідей розкрила діяльність Михайла Грушевського як громадського і політичного діяча, історика, а також родинний зв’язок Великого Українця з Вінниччиною, вшанування його пам’яті на теренах краю, історичні, політичні, соціокультурні процеси доби Української революції на Вінниччині тощо.
Особливий інтерес учасників і слухачів конференції викликали доповіді краєзнавців, які стосувались нерозривного зв’язку видатного історика з нашим краєм, а також огляд документів Державного архіву Вінницької області про Михайла Сергійовича Грушевського, прижиттєвих видань Великого Українця у фондах Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. К. А. Тімірязєва. Ці матеріали можуть лягти в основу нових досліджень, відкрити непрочитані сторінки життєвого шляху М. Грушевського.
Резонанс викликали доповіді, проілюстровані світлинами, відеоматеріалами, частина з яких демонструвалась вперше, тобто вводилася в науковий обіг. Зокрема, цікаві фото надав для огляду Володимир Дерновий, завідувач музею Повітряних Сил Збройних Сил України, у доповіді на тему «Ескадра повітряних кораблів «Ілля Муромець» у небі та на землі українській».
Леонід Філонов, доцент, заступник директора культурно-мистецького і просвітницького центру Вінницького національного технічного університету, продемонстрував авторський фільм «Вінниця – тимчасова столиця УНР».
Вдалим доповненням пленарних засідань стала демонстрація виставки Вінницького обласного краєзнавчого музею «Михайло Грушевський і Вінниччина», створеної на основі архівних джерел, що засвідчують причетність М. Грушевського до історичного минулого нашого краю. Інтерес учасників заходу викликала книжкова виставка Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. К. А. Тімірязєва «Михайло Грушевський: відомі і невідомі сторінки життя», сформована з унікальних видань, які всебічно розкривають яскраву постать Великого Українця. Чільне місце у залі посів вишитий портрет Михайла Грушевського роботи знаної вишивальниці Любові Шаламай.
У рамках конференції 29 вересня відбулась поїздка учасників заходу до с. Сестринівка Козятинського району, ознайомлення з музеєм М. Грушевського та участь у V обласному фестивалі-конкурсі музейних міні-експозицій «Віхи державотворення на Вінниччині».
За матеріалами конференції «Михайло Грушевський і Вінниччина: до 150-річчя від дня народження» музеєм буде видано науковий збірник.