Українська революція в кольорах і образах: ПОГЛЯД НАЩАДКІВ. До 106-ї річниці бою під Крутами. Виставка

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Період роботи виставки: 26.01.2024 - 01.04.2024

Презентація виставки творів учнів художнього відділення Вінницької дитячої музичної школи №2 “Українська революція і кольорах: погляд нащадків” відбулася в стінах музею 26 січня і продемонструвала плідну роботу викладачів та учнів, яким вдалося розкрити складну і трагічну тему не лише емоційно, але й переконливо.

Викладачі спільно з музейними науковцями підготували історичний матеріал, який допоміг учням у пошуках натхнення для сюжетів своїх робіт. У виставці взяли участь близько 50 авторів від 5 до 15 років.

Бій під Крутами 29 січня 1918 р. став символом героїзму молодого покоління в боротьбі за незалежність України. Саме у цей день було затримано наступ на Київ більшовицької армії під командуванням Михайла Муравйова.

Поблизу станції Крути (нині с. Пам’ятне Борзнянського р-ну Чернігівської обл.) перебувало до 520 українських вояків, юнаків і студентів, при 16 кулеметах та з однією гарматою на залізничній платформі. Військами УНР під Крутами командував Аверкій Гончаренко. У більшовиків була десятикратна перевага в живій силі, мали бронепотяг та артилерію.

img4.jpg
img1.jpg
img8.jpg
img2.jpg
img3.jpg
img5.jpg
img6.jpg
img7.jpg
img9.jpg
previous arrow
next arrow
PlayPause

Шість годин тривав бій з більшовицькими військами. Під тиском ворога, українські бійці відступили до ешелонів і вирушили в бік Києва, руйнуючи за собою залізничні колії. Але одна студентська чота - 27 хлопців, заблукавши у темряві, повернулися до станції Крути, яка на той час уже була зайнята більшовиками. Вони потрапили в полон. Хлопців катували, а потім стратили. За рішенням Центральної Ради 18 березня 1918 р. майже всіх загиблих вояків-студентів урочисто перепоховали на Аскольдової могилі у Києві.

Під Крутами загинули наші краяни, студенти київських університетів, Сидор Пурік-Пуріченко та Микола Лизогуб.

Затримавши ворога на декілька днів, українські війська дали змогу укласти мир між урядом УНР і державами Четверного Союзу. 9 лютого 1918 р. було підписано Брестський мирний договір, який означав визнання Української Народної Республіки суб’єктом міжнародних відносин. Саме завдяки Крутам УНР визнали самостійною державою.