Зміст статті

Тип видання: Альбом

Вінницька земля неосяжна і родюча, вабляча затишною прохолодою лісів, тихими плесами ставків, величчю народного духу і щирістю людських сердець. Чи є ще на світі місце, де так проникливо-ніжно ллється журлива пісня, де спів соловейка заколисує теплими спогадами і душа лине до неосяжних висот буття людського? Вінниччина виплекала і подарувала світові видатних особистостей, які своїми зусиллями і талантом прославляють цю одухотворену землю. А барвисті сторінки історії нашого краю «розповідають» про знахідки трипільської культури, зброю скіфів і золото сарматів, пам’ятки козацької доби. Окрасою Вінниччини є унікальні історичні, архітектурні, природничі пам’ятки, духовні святині, однак далеко не всі вони достатньо відомі в Україні та за її межами.

У 2007 р. Вінницькою обласною радою з метою популяризації нових туристичних маршрутів по Східному Поділлю проведено конкурс «Сім чудес Вінниччини» і відзначено найяскравіші шедеври вінницького краю, створені природою та працею і натхненням людини. Ще двадцять одну унікальну пам’ятку відзначили у номінації «Перлини Поділля».

У 2008 р. за результатами конкурсу «Сім чудес Вінниччини» Вінницьким обласним краєзнавчим музеєм було створено пересувну виставку, яку вже оглянули більше 500 тис. чол. Вона експонувалась у Севастополі (до 225-ї річниці заснування міста), на фестивалі «Подільські Шешори» у с. Воробіївка Немирівського району, на Всеукраїнській виставці «Україна туристична» у Києві (до Всесвітнього Дня туризму), на ІІ Всеукраїнському музейному фестивалі у Дніпропетровську, в приміщенні клубу Кабінету міністрів України на презентації Вінницького земляцтва, у Сташеві (Польща) під час фестивалю «Дні України в Польщі», під час заходів, приурочених до 80-річчя Вінницької області, у музеях та учбових закладах краю.

Виставка викликала зацікавленість глядачів — з інших міст і країн, а також жителів Вінницької області, для яких інформація про пам’ятки рідного краю стала свого роду відкриттям. Матеріали конкурсу ввійшли до репрезентаційних видань — буклету і альбому «Сім чудес Вінниччини». Альбом, розповсюджений серед представників районних і сільських рад, закладів культури та бібліотек області, наукових і навчальних закладів міста, одержав схвальні відгуки громадськості і засобів масової інформації.

Цікаві текстові матеріали, написані барвистою, живою мовою, художні фотографії та влучні ілюстрації привертають увагу та викликають живий інтерес до презентованих пам’яток, серед яких Браїлівський Свято-Троїцький жіночий монастир; унікальна православна святиня, наш «Подільський Афон» — Лядовський скельний монастир; Шаргородська синагога — архітектурна перлина єврейської громади Поділля; визначна пам’ятка класицизму — палац родини Потоцьких у центрі м. Тульчин, побудований за проектом французького архітектора Лакруа. Чимало вінничан і гостей області відвідують заповідник «Буша» на Ямпільщині, перші об’єкти якого датуються ще ІV тис. до н. е. Мовчазною величчю вражають туристів Великі вали Немирівського городища. Об’єктом паломництва вітчизняних і зарубіжних екскурсантів є музей-садиба Миколи Івановича Пирогова — геніального хірурга і громадського діяча, де відтворено атмосферу часів видатного вченого.

Що пропонує музей

 • Зали експозиції +

  Експозиція музею складається з 16 залів Детальніше
 • Стаціонарні виставки +

  Музей має три виставкові зали Детальніше
 • Пересувні виставки +

  Створено 11 пересувних виставок з історії краю від найдавніших часів до сьогодення Детальніше
 • Колекції музею +

  Славиться музей своїми унікальними колекціями Детальніше
 • 1