Видання містить матеріали про участь наших земляків-вінничан у Афганській війні (1979-1989), висвітлює історію створення та діяльність районних спілок ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів), розповідає про долі воїнів-«афганців», закликає берегти пам’ять про загиблих героїв.
В Афганській війні брали участь 700 тис. військовослужбовців колишнього Радянського Союзу. Серед них 30% — українці. Звання Героя Радянського Союзу присвоєно 72, з них 12 — українцям. З Вінницької області у ДРА проходили службу 3193 земляки. Загинуло — 142, з них троє пропали безвісти, 182 — отримали поранення, 116 — повернулись інвалідами. Це суха статистика воєнних подій і водночас – незагойні душевні рани, які не лікує ні час, ні приємні зустрічі, ні яскраві події.
На даний час на Вінниччині проживає 3600 учасників бойових дій, а у м. Вінниця мешкає більше 1000. В області діють: обласна Спілка ветеранів війни в Афганістані, 30 районних, міськрайонних та міських організацій. Подіям тієї страшної війни та її героїчним учасникам-вінничанам і присвячено нове видання, створене працівниками Вінницького обласного краєзнавчого музею за тісної співпраці з Вінницькою обласною спілкою ветеранів війни в Афганістані та усіма тими вінничанами, хто пройшов горнило кривавої війни.
Альбом складається із семи розділів. Перший з них «Далекий і невідомий Афганістан…» – розповідь про фізико-географічне положення, клімат, розвиток сільського господарства, етнічні особливості країни. Другий – «Афганська неоголошена війна: погляд у минуле» повертає читача у вир подій Афганської війни. У розділі «Згадаємо поіменно» – розповіді і портретна галерея тих 142 уродженців нашого краю, які повернулись до рідних домівок у цинкових домовинах. Розділ «Вшанування пам’яті загиблих воїнів-«афганців» – згадка про музеї та пам’ятники, що бережуть спомини про героїв Афганської війни. Обласний «афганський» музей є осередком районних «афганських» громадських організацій, святинею кожного учасника бойових дій. Навколо нього гуртуються й інші районні «афганські» музеї у Гайсині, Хмільнику, Ямполі, Томашполі. Інформацію про діяльність афганських спілок Вінниччини та їхніх членів містить розділ «Афганці» не знають спокою».
Під час презентації альбому були присутні очільники обласної, міської та районних спілок воїнів-«афганців», члени цих спілок, студентство та інтелігенція міста. Примірники альбому було презентовано авторському колективу і головам спілок. Яскравим моментом заходу стали виступи поета і композитора, виконавця пісень на афганську тематику Сергія Брайляна.