Давні скарби Поділля

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Період роботи виставки: 25.12.2014 - 28.02.2015

В рамках проекту «Подаруй музею експонат», що діє у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї з 2003 р., відбулася акція «Давні скарби Поділля». ЇЇ результатом є коштовний дар музею, зроблений Володимиром Козюком і Володимиром Продивусом.

За ініціативи археолога та історика Максима Левади, який став куратором акції, та активної участі Володимира Козюка й спонсорської підтримки Володимира Продивуса, для поповнення археологічної колекції Вінницького обласного краєзнавчого музею протягом певного часу на інтернет-аукціонах було відстежено і придбано 1317 предметів від ІІ до ХVІІІ ст. н. е., знайдені, переважно, на території Вінницької області.

Проблемою для державної служби охорони пам’яток в Україні є те, що незважаючи на існуючу адміністративну та кримінальну відповідальність, пограбування пам’яток археології стало надто поширеним і безкарним явищем. Це приводить до втрати величезного масиву предметів, які мають непересічну історичну цінність. Завдяки проведеній акції вдалося зберегти у державній власності лише невелику частку раритетів. Крім цього, метою акції стало привернення уваги громадськості до гострого питання збереження національної археологічної спадщини України.

Змінити відношення суспільства до такого явища як «чорна археологія» організатори сподіваються проведенням виставки «Давні скарби Поділля», яка експонується у малому виставковому залі з 25 грудня.

Значна кількість експонатів презентує черняхівську культуру, яка датується ІІІ – ІV ст. н. е. Ця культура є одним з найцікавіших поліетнічних об’єднань, що колись існували на теренах нашого краю. Розквіт черняхівської культури припадає на добу «великого переселення народів». Тісні зв’язки з сусідами вплинули на розвиток ювелірної справи. Як наслідок – найпоширеніші прикраси-фібули просто вражають різноманітністю форм (фібула – металева застібка, нескладна пружинна прикраса, призначена для скріплення між собою окремих частин одягу). Основним матеріалом для виготовлення фібул була бронза, рідше – дорогоцінні метали. В експозиції представлена раритетна форма для виготовлення фібул типу Vetel. Серед експонатів – срібні фібули.

Привертає увагу комплекс бронзових прикрас з виїмчастою емаллю: фібула, обереги-«лунниці». Процес їх виготовлення був складним, потребував високої майстерності ювеліра.

Серед черняхівських старожитностей – предмети особистої гігієни: срібна копавушка, бронзові гребені, пінцет, срібне дзеркало.

Надзвичайно цінним експонатом є футляр для зберігання свинцевої печатки, якою користувались в Римській імперії, що свідчить про зв’язки зі східними провінціями Риму.

У слов’ян, які з ІІ половини І тис. н. е. розселяються по всіх теренах України, ювелірний набір істотно відрізнявся. До нього входять срібні та бронзові підвіски, гривни – шийні прикраси, зооморфна фібула, браслети, намиста з металевими підвісками, бронзові поясні пряжки та ґудзики.

Період Київської Русі представлений озброєнням давньоруського воїна Х - ХІ ст. – експонуються різнотипні вістря стріл, дротики, наконечники списів, сокира. Ця зброя використовувалась як в бою так і в повсякденному житті.

Особливий інтерес викликають підвіски-амулети. Вони пов’язані з заклинальною язичницькою магією. Складаються вони з гребінців, мініатюрних сокир, дзвіночків, качечки, що кріпились до основи у формі «лунниці». Далі з поширенням на території Київської Русі християнства місце оберегів-амулетів займають натільні хрести різноманітних типів.

Період ХVІІ – ХVІІІ ст. представлений козацькими люльками, натільними хрестами, та залізними сокирами. Також експонується колекція кам’яних та залізних сокир від доби бронзи до ХVІІІ ст.

Огляд виставкової роботи
254Виставки і інші масові заходи
1Події 2024
9Події 2023
14Події 2022
16Події 2021
19Події 2020
21Події 2019
24Події 2018
22Події 2017
36Події 2016
32Події 2015
42Події 2014
Давні скарби Поділля
Палітра моїх фантазій
Зимова феєрія, виставка-конкурс
Виставка килимів Степана Ганжі
Лине пісня, до дня створення хору «Вінниця»
Переображення Господньою Любов’ю
Мистецтво оригамі
Барвисті традиції Наддністрянщини
Виставка фіалок
Сармати, виставка
Народні майстри Вінничини, виставка
Виставка «Мандрівники»
Благодійні дні в нашому музеї
100-річчя Першої світової війни
Друзі нашого дитинства
25-річчя Балтійського шляху
Відкриття площі Тараса Шевченка
Урочистості до Дня Незалежності
Мистецьке перехрестя Меснянкіних
Виставка кактусів «Колюче диво»
Духовне життя очима фотомайстрів
Барвисті шати православних ікон
Купальський виїзд автомузею
Виставка Крістіни Зарубенко
Незаживаюча рана Афгану
Назустріч 100-річчю Української марки
Станіслав Реймонт
Бієнале «Світ у клаптику»
Повір у себе
Подаруй музею експонат
Хустина моя терновая
Під вітрилами історії
Єднання душі з природою
Мудрість та краса подільської писанки
Вінниччина в роки війни
Шевченкіана у листівці
Букет фіалок
Гортаючи сторінки «Кобзаря»
Польські акценти Києва
Подільський Святвечір. Багата кутя
Подільська народна ікона
Феномен традиційної ляльки
10Події 2013
5Події 2012
Події 2011
Події 2010
Події 2009